Vysoký cholesterol je zdravotní problém, který se často vůbec nijak neprojevuje. Právě v tom je vysoký cholesterol tak zákeřný. V článku se dozvíte základní informace o cholesterolu, ale také si podrobněji rozebereme příznaky a projevy.

Cholesterol – co je to ?

Cholesterol je obsažen v naší krvi. Velkou část cholesterolu si naše tělo vyrobí tělo samo. K výrobě cholesterolu dochází v našich játrech. Říká se, že naše tělo vyrobí 4x násobné množství cholesterolu, než přijme běžný občan České republiky ve stravě. Cholesterol hraje svoji roli při tvorbě steroidních hormonů, ale také vitamínu D. Bez cholesterolu by také nemohlo docházet ke správnému trávení tuků. Problém nastává ve chvíli, kdy máme cholesterolu v krvi příliš (podívejte se na článek cholesterol hodnoty), poté dochází k zanášení tepen cholesterolem.

Cholesterol a jeho příznaky a projevy

Vysoký cholesterol se často vůbec nijak neprojevuje. Proto je také často označován jako “tichý zabiják”. Někteří lidé se o svém vysokém cholesterolu až po srdečním infarktu. Infarkt však může skončit smrtí postiženého. Proto je důležité chodit na preventivní prohlídky a nechat si odebrat krev. Pomocí krve změří obsah cholesterolu v krvi. Odběr krve musí probíhat na lačno (hladovění by mělo trvat alespoň 12 hodin), jinak mohou být hodnoty dost zkreslené.

Jak bojovat s vysokým cholesterolem ?

Pokud máte zvýšený cholesterol, tak určitě nespoléhejte pouze na chemické léky. Je potřeba změnit i stravu a životní styl, jinak se cholesterol do normy nikdy nevrátí. Důležité tedy je jíst podle pravidel racionální stravy. Měly by jste se také pravidelně hýbat. Ideální jsou aerobní sporty typu jízda na kole, chůze, běh, jízda na kolečkových bruslích či plavání. Doporučuje se také přestat kouřit, protožení kouření snižuje hodnoty dobrého cholesterolu. Více informací se dozvíte v článku s názvem Cholesterol.