V článku se dozvíte co označují zkratky LDL a HDL. Můžete si také přečíst základní informace o cholesterolu.

Cholesterol není pouze špatný

V médiích na nás pořád vyskakuje, jak je cholesterol škodlivý. Přitom cholesterol má v těle i spoustu prospěšných funkcích. Je obsažen v buňkách a podílí se na tvorbě nových buňek. Bez cholesterolu by tělo nemohlo vyrábět některé hormony a také vitamín D. Tělo si cholesterol samo vyrábí. K samotné výrobě cholesterolu dochází v játrech. Pomáhá i střevní mikroflóra. Více o cholesterolu se dozvíte v článku cholesterol.

HDL cholesterol neboli hodný cholesterol

Rozlišujem LDL a HDL cholesterol. HDL cholesterol se označuje pojmem hodný cholesterol. Hlavně proto, že brání tomu aby se špatný cholesterol usazoval v našich cévách. LDl cholesterol nás tedy chrání před HDL cholesterolem. Důležitý je tedy vždy poměr LDL a HDL. Pro zvýšení HDL hodně pomáhá fyzická aktivita.

LDL cholesterol neboli špatný cholesterol

LDL cholesterol se označuje pojmem špatný (zlý) cholesterol. Právě on se usazuje v našich cevách a tak snižuje průchodnost cév. Pokud je LDL cholesterol hodně vysoký, tak se často objevují srdeční infarkty a cevní mozkové příhody.

Jak snižovat vysoký cholesterol ?

Důležitá je úprava stravy + dostatek tělesného pohybu. Měly by jste také přestat kouřit a pít nadbytek alkoholu. Určitě si přečtěte článek Jak snižit cholesterol.