V článku se dozvíte jaké léky na cholesterol se v současné době v České republice používají. Najdete také rady a tipy jak se vyhnout zbytečnému pojídání léků na cholesterol.

Co je to vlastně ten cholesterol ?

O cholesterolu se v žádném případě nedá říci, že by byl pouze špatný. Hodně lidí má cholesterol spojený pouze s negativními asociacemi. Přitom se podílí na stavbě nově vytvořených buňek a nervů. Bez cholesterolu by jsme také nemohly trávit tuky a nevytvořil by se v našem těle vitamín D. Podílí se také na výrobě steroidních hormonů (testostoron, estragon). Více o cholesterolu najdete v článku Cholesterol. Problém nastává ve chvíli, kdy máme v krvi moc cholesterolu. To se poté začítá mluvit o vysokém cholesterolu.

Jak snižovat cholesterol bez léků na cholesterol ?

Měly by jste se snažit vysoký cholesterol nejprve snižit pomocí správné stravy + přidání pohybu. Strava odpovídá v zásadě pravidlům zdravé výživě. Měly by jste omezit nasycené tuky. Mezi nasycené tuky patří tučná maso, máslo, vepřové sádlo, ale také tučné mléčné výrobky. Naopak při snižování cholesterolu je důležité jíst hodně potravin s vlákninou. To je třeba zelenina, ovoce a celozrnné bílkoviny. Více o vyživě při vysokém cholesterolu najdete v článku vysoký cholesterol dieta. Je dobré přidat také nějaký ten pohyb. Pro začátek je dobrá chůze. Poté bych volil aerobní sporty typu jízda na kole, běh, plavání atd.

Léky na cholesterol: jaké se používají ?

Pokud vám nezabere změna životního stylu (tedy úprava stravy + přidání tělesného pohybu), tak budete muset užívat léky na cholesterol. V současné době se nejčastěji využívají léky s označem Fibráty. Velmi časté jsou také léky na cholesterol s označením statiny.

Doporučuji se také podívat na video, které je uvedené v článku cholesterol.