Dozvíte se jaké jsou v současné době možnosti léčby, pokud máte vysoký cholesterol. Vysoký cholesterol je velmi nebezpečný a je často příčinou úmrtí v Česku.

Vysoký cholesterol obecně

Cholesterol hraje v našem těle důležitou roli. Podílí se na trávení tuků, výrobě hormonů či vitamínu D. Bez cholesterolu by se také nemohly tvořit žádné nové buňky. Cholesterol tedy není jen špatný, problém nastává až ve chvíli, kdy máme v krvi moc vysokou hladinu cholesterolu. Jakou zvýšené hodnoty cholesterolu jsou brány hodnoty nad 5 mmol/l. (více v článku cholesterol hodnoty). V případě, že ho máme moc vysoký, tak je třeba zahájit léčbu.

Vysoký cholesterol: jak může probíhat léčba ?

To, že máme vysoký cholesterol se často dozvíme náhodně po nějakém odběru krve. Pokud nejsou hodnoty cholesterolu nějak moc, tak bych doporučil se nejprve léčit zcela bez chemických léků. Na začátku zkuste upravit vaši stravu, tak aby odpovídala zásadám zdravé výživy (více můžete najít v článku Vysoký cholesterol dieta). Velmi důležité je také zařadit do života tělesný pohyb. Naprosto ideální jsou aerobní sporty typu jízda na kole, běh, plavání, jízda na kolečkových bruslích atd. Měly by jste sportovat alespoň 3x – 4x týdně po jedné hodině. Měly by jste také přestat kouřit a pít nadměrně alkohol (více v článku cholesterol a alkohol).

Jak by měla vypadat strava při vysokém cholesterolu ?

Hned na začátku upozorňuji, že účinky stravy se projeví až s odstupem několika měsíců. Neměly by se tedy jednat o krátkodobou změnu stravy, ale o celoživotní změnu přístupu ke svému stravování. Denní příjem cholesterolu by měl být omezen pouze 300 mg cholesterolu denně (třeba jeden vaječný žloutek obsahuje 250 mg cholesterolu). Měly by jste omezit nasycené tuky. Mezi nasycené tuky patří máslo, sádlo, tučné mléčné výrobky, tučná maso. Měly by jste jíst dostatek mořských ryb, které obsahují Omega-3 nenasycené. Ukázkovým příkladem může být losos. Hladinu cholesterolu v krvi snižuje také vláknina. Jezte tedy hodně zeleniny, ovoce, ale také třeba ovesných vloček a podobných obilovin s vysokým podílem vlákniny. Měly by jste také dbát na dostatečný příjem tekutin. Pijte především pramenitou vodou, každý den minimálně 2 litry. Doporučuji také do jídelníčku zařadit česnek, cibuli a zázvor. Více o správné stravě najdete v článku Vysoký cholesterol dieta.

Léky na vysoký cholesterol

Pokud se vám nepodaří zredukovat vysoký cholesterol pomocí úpravy stravy a přidání sportu a tělesného pohybu, tak někdy musí pomoci léky. V dnešní době se využívají především hypolipidemika. Užívají se také statiny.

Doporučuji také zhlédnout video, které je umístěné v článku Cholesterol.